Na terenie Pracowni oferujemy diagnozę i terapię logopedyczną, neurologopedyczną, miofunkcjonalną oraz surdologopedyczną. Obejmujemy opieką dzieci, młodzież i dorosłych.
Zajmujemy się wczesną interwencją logopedyczną (0-3 r.ż.), stymulacją słuchu i wokalizacji małego niemówiącego dziecka, opóźnionym rozwojem mowy, terapią karmienia, afazją, terapią wad wymowy, wczesną nauką czytania wykorzystując elementy Metody Krakowskiej. Oferujemy konsultacje i terapię miofunkcjonalną, ocenę wędzidła języka, opiekę przed i po zabiegu, masaż logopedyczny z elementami technik manualnych. Pracujemy z dziećmi z wadami słuchu korzystających z aparatów słuchowych oraz po wszczepie implantów ślimakowych.
Oferujemy konsultacje i wsparcie osobom z zaburzeniami mowy po zabiegu strumektomii (z niedowładem fałdu głosowego) stosując techniki ćwiczeń oddechowych.
Konsultacja logopedyczna ocenia poziom rozwoju mowy i komunikacji – ma na celu specjalistyczną ocenę umiejętności komunikacyjnych dziecka przez logopedę / neurologopedię / surdologopedę oraz ewentualną kwalifikację do odpowiedniego rodzaju terapii. Pierwsze spotkanie obejmuje wywiad z rodzicem, obserwację dziecka, sprawdzenie funkcji aparatu mowy, ocenę sprawności językowych i komunikacyjnych – słownictwa, gramatyki, rozumienia mowy, umiejętności komunikowania się, sprawdzenie funkcji słuchowo-językowych, analizę dostarczonych badań/dokumentów. Badanie jest pogłębiane w zależności od specjalizacji neuro- lub surdologopedycznej. Wydanie opinii wymaga minimum 2 spotkań.
Terapia logopedyczna ma na celu usprawnienie funkcji komunikacyjnych i językowych dziecka. Podczas cyklicznych spotkań logopeda (zależnie od wyników diagnozy) pracuje z dzieckiem między innymi nad usprawnianiem aparatu artykulacyjnego, oddechowego i fonacyjnego, korekcją zaburzonych głosek, rozwijaniem słownictwa czynnego i biernego, rozwijaniem percepcji słuchowej oraz kształtowaniem i rozwijaniem mowy w zakresie słownikowym i gramatycznym.
Terapia neurologopedyczna ukierunkowana jest na likwidowanie zaburzeń komunikacyjnych spowodowanych uszkodzeniem ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego. Metody i techniki terapeutyczne dobieramy indywidualnie do pacjenta w zależności od wyniku przeprowadzonej wcześniej diagnozy funkcjonalnej i komunikacyjnej. Do obszarów zainteresowań neurologopedy należą między innymi: opóźniony rozwój mowy, terapia dzieci niemówiących z wykorzystaniem alternatywnych metod komunikacji, dyzartria, niedokształcenie mowy pochodzenia korowego (afazja dziecięca), niedokształcenie mowy z powodu niepełnosprawności intelektualnej, mózgowe porażenie dziecięce, wady wrodzone centralnego układu nerwowego, wady genetyczne, niepełnosprawność sprzężona, uszkodzenia mózgu, choroby neurologiczne, zaburzenia ze spektrum autyzmu.
Terapię surdologopedyczną, którą prowadzimy jest dedykowana osobom z uszkodzonym słuchem (osoby niesłyszące i słabosłyszące, wyposażone w aparaty słuchowe lub implanty ślimakowe) od okresu niemowlęcego aż do dorosłości.
“Chodzi mi o to, aby język giętki
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa…”
J. Słowacki